ehliyet

MEB Ehliyet Sınavı Klavuzu 2015

MEB Ehliyet Sınavı Klavuzu 2015
Ehliyet alacaklar dikkat!

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ‘2015 Yılı Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı Kılavuzu’ hazırladı.

Ehliyet alacaklar dikkat!

Sınav uygulamasıyla ilgili işlemler için Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne, başvuruyla ilgili işlemler ise bakanlık Bilgi İşlem Grup Başkanlığı'na yapılacak. Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursu (MTSK) Modülü ile ilgili işlemleriyle Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Trafik ve Sürücü Eğitimleri Grup Başkanlığı ilgilenecek.

SINAV SAYISI 6'YA İNDİ

Yabancılara sürücü belgesi için gelir zorunluluğu .

Yabancılara sürücü belgesi için gelir zorunluluğu

AA

.

Yabancılara sürücü belgesi için gelir zorunluluğu .
Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Şeyh Muhammed El Halid El Sabah imzasıyla yayınlanan genelgede, ülkede yaşayan yabancıların ehliyet almasının yeni düzenlemelere tabi olduğu, "artık sürücü belgesi almak isteyen yabancıların, en az 600 Kuveyt Dinarı (4600 Türk Lirası ) aylık gelir beyan etmeleri gerektiği" belirtildi.

Söz konusu düzenlemeden muaf olan yabancıların ise, "Diplomatik personel, medya mensupları, çocuk sahibi yabancı çalışanların eşleri, sporcular, akademik personel, doktor, mühendis ve eczacılar, sosyal projeler ile Kuveyt hükümeti için çalışanlar, imamlar, hakim ve savcılar"dan oluştuğu ifade edildi.

Kuveyt'te yaşayan yabancıların oturum süreleri boyunca sürücü belgesine sahip olacakları kaydedildi.

Daha önceki düzenlemede, yabancıların sürücü belgesi alması için gelir ve oturum süresi şartı bulunmuyordu.

Yeni Ehliyet Fiyatı

Ehliyet yenileme fiyatına şok ayar!
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, ehliyet değişimi sırasında ödenecek rakamı 101 TL'den 15 TL'ye düşürdüklerini söyleyerek, 'Onunla ilgili önergemiz hazır' dedi
Ehliyet yenileme fiyatına şok ayar!

Trafik Kanunu'nda yapılacak değişiklikle 24 milyon kişinin ehliyetinin değiştirilmesi gündeme gelmişti. Bunun için, ehliyet sahibi her sürücünün yenileme için 89 TL değerli kağıt parası ödemesi; ilk kez ehliyet alacak olanların ise sınıfına göre 110 lira ila 556 lira arasında değişen tutarlarda ehliyet parası ödemesi planlanmıştı. Ancak bu planlara, sosyal medyadan çığ gibi tepki yağmıştı.

MALİYE BAKANI DEVREYE GİRDİ

Twitter'da konuyla ilgili açılan #Ehliyeticin101TLveremem hashtagi en çok konuşulan ve üzerine yorum yapılan konu olmuş; gelişmeler üzerine Maliye Bakanı Şimşek konuyla ilgili Twitter'da bir açıklama yapmıştı.

2013 Ehliyet Başvuru Tarihi

MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ ADAYLARI SINAVI (MTSAS) her yıl Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Eğitim Teknolojileri Müdürlüğü tarafından Merkezi Sistemde yapılıyor. Adaylar sınavlara her yıl belirtilen ücreti bankaya yatırarak girebiliyorlar.

2013 Ehliyet Sınavı Tarihleri, sınav ücretleri, başvuru tarihleri ve diğer tüm bilgiler resmi makamlarca bayınlanmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’den nihayet beklenen açıklama geldi. 2013 Ehliyet Sınavı Tarihleri şu şekilde açıklandı:

2013 YILI MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ ADAYLARI SINAVI UYGULAMA TAKVİMİ

EHLİYET YAZILI SINAV TARİHLERİ SINAV ÜCRETLERİNİN BANKAYA YATIRILMA TARİHLERİ SINAV SONUÇLARI
NIN AÇIK
LANMA TARİHLERİ DİREKSİYON UYGULAMA
ANA SINAVI DİREKSİYON UYGULAMA ARA SINAVI-(I) DİREKSİYON UYGULAMA ARA SINAVI-(II)
BAŞLAMA TARİHİ BİTİŞ TARİHİ
2 Şubat 2013 Ehliyet Sınavı 28.12.2012 13.01.2013 12.02.2013

Yeni Ehliyet Alma Yaşı

Ehliyet Alabilmek için 18 Yaşını Doldurmuş olunması gerekiyor..

2013 Yılı Ehliyet alım yaşı değişikliği söz konusu değil henüz ehliyet alma yaşı hakkında resmi bir açıklama yoktur.Günümüz şartlarında Ehliyet alabilmek için 18 Yaşınızı Doldurmuş olmanız ve 19'unuzdan gün almış olmanız gerekmektedir...

Yeni uygulamada ehliyet sınavını geçenler stajyer sürücü belgesi yani geçici ehliyet alacak. Stajyer sürücü belgesi 2 yıl geçerli olacak.

Ehliyet alımları Avrupa Birliği kriterlerine uygun hale getiriliyor Kursiyerler önce stajyer sürücü belgesi alacak sonra takip edilecek. Bu süreçte kural ihlalleri de kayıt sistemine aktarılacak.

2012 ehliyet alma şartları şöyle

A) Yaş şartı
1- A1 A2 F ve H sınıfı sürücü belgesi alacakların 17
2- B ve G sınıfı sürücü belgesi alacak olanların 18
3. C D ve E sınıfı sürücü belgesi alacak olanların 22 (Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksek okullarından mezun olanlarda bu şart aranmaz. yaşını bitirmiş olmaları

EHLİYET ALMA ŞARTLARI DEĞİŞTİ

Ehliyet alma şartları 2013'te değişti.Yeni ehliyet alma ve yeni sürücü belgesi sınav işlemleri hakkında geniş bilgi aşağıda verilmiştir.
EHLİYET ALMA ŞARTLARI DEĞİŞTİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ehliyetle ilgili yeni düzenlemelere giderek, ehliyet alma şartlarını değiştirdi. İşte yeni düzenlemenin getirdikleri.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ehliyetle ilgili yeni düzenlemeye gitti. Düzenleme ile "her türlü şartta araç kullanabilen kişi" sürücü belgesi alacak.

Direksiyon sınavlarının sürelerinin arttığı, puanlama sisteminin kaldırıldığı, hata yapanın sınavının bitirileceği yeni düzenlemede teorik ders süreleri de azaltıldı.

RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

Yeni Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ehliyetini Kaybedenlerin Yapması gereken işlemler

2918 Sayılı Trafik Kanununa bağlı yönetmeliğin 83.maddesinde; "Zayi edilen ve yıpranmış olan sürücü belgeleri, sahibinin beyanı esas alınarak bir dilekçe ile müracaatı üzerine, yenisi verilerek değiştirilir" denilmektedir.

Zayiinden Sürücü Belgesi Çıkarmak İçin İstenilen Belgeler:

1- Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne hitaben dilekçe.

2- Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi (2Adet)

3- 2 Adet vesikalık fotoğraf.

4- Sürücü Belgesi ücreti.

Yıpranma veya Kimlik Değişikliğinden Dolayı Sürücü Belgesi Değişimi.

1-Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne hitaben yazılmış dilekçe,

2-Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve aslı,

3-Kimlik değişikliği var ise değişikliği belirtir belge, (Evlenme cüzdanı veya boşanma ilanı fotokopisi)

4-2 Adet fotoğraf,

5-Eski sürücü belgesi

Daha detaylı Bilgi İçin http://www.trafik.gov.tr/ adresinden öğrenebilirsiniz.

Yeni Çipli Ehliyetler Ne Zaman Çıkıyor?

Yeni Çipli Ehliyetler Ne Zaman Çıkıyor?

Son yapılan düzenlemelerle birlikte Türkiye’de ehliyetlerde yenilenme olacak. Tamamı ile çipli olması planlanan ehliyetler 22 Ocak 2014 tarihinde dağıtılmaya başlanacak. Hükümet konuyla ilgili çalışmalarını sürdürürken yeni ehliyetlerin dünya genelinde geçerli olması bekleniyor.

Çipli Ehliyet
Diğer yandan bir kere ehliyet alıp ömür boyu o ehliyeti kullanmakta hayal oluyor. Belirli aralıklarla ehliyet yenilenmesi şartı da yeni düzenleme ile gelecek. Yenilenecek ehliyetler için harç parasının alınmayacağı belirtildi.

EHLİYET İÇİN GEREKLİ BELGELER

! EHLİYET İÇİN GEREKLİ BELGELER !

---13 adet fotoğraf

---Diploma fotokopisi veya öğrenim belgesi
( Öğrencilerden 2 adet öğrenci belgesi asıl olacak)
---Adli sicil kaydı

---Nüfus cüzdan fotokopisi

---Sağlık raporu
(Tek tabibten veya hastaneden sürücü olur raporu Aile hekimleri ücretsiz veriyor)

--- Savcılıktan Temiz Kağıdı
( Adliyeden Ehliyet için olacak veya Beyan Dilekçesi)

---Evli Bayanlardan Evlilik Cüzdanı Fotokopisi

---Kan Gurubu Kartı

---Ehliyeti Olup Büyütmek İsteyenler
(Ayrıca Yukarıdakilere ek olarak)
Sürücü Belgesi Fotokopisi