ne zaman verilecek

Yeni Kimlikler Ne zaman Verilecek Pilot İller

Yeni Kimlikler Ne zaman Verilecek Pilot İller
Yeni kimlikler ilk bu ilden dağıtılacak!

İçişleri Bakanlığı'nın yeni kimlik kartlarının dağıtımına yeni yılda başlanacak. Kartların dağıtımı ilk olarak Kırıkkale'de yapılacak.

Yeni kimlik kartları, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen üst düzey güvenlik unsurlarıyla dikkati çekiyor. 1 GB'ye kadar veri depolayabilecek akıllı kartlarda parmak, damar ve avuçiçi izi gibi kişiye özel bilgiler yer alacak.

Yeni kartlar, başka birinin eline geçerse dahi kullanılamayacak ve anında bloke edilecek. Bu kartların kopyalanması ya da üzerindeki verilerin değiştirilmesi mümkün olmayacak.

PASAPORT YERİNE DE KULLANILACAK

Yeni kimlik kartları vize istenmeyen ülkelerde pasaport yerine de kullanılabilecek. Her kartın içinde kişiye özel sertifikalar bulunacak ve hem şifre hem de kişinin biyometrik bilgileriyle doğrulama yapılabilecek.

Yeni Ehliyetler 2014 Nisanda Verilmeye Başlanacak?


Yeni Ehliyetler 2014 Nisanda Verilmeye Başlanacak?
Emniyet Genel Müdürlüğü yeni ehliyetlerin hazırlığını tamamlamak üzere.
EGM yeni sürücü belgelerini programda sorun çıkmazsa 2014 Nisan ayından itibaren dağıtmaya başlayacak. Bu arada Yeni ehliyetlerin özellikleri de ortaya çıkmaya başladı.
AB standartlarına uygun hale getirilen sürücü belgelerinin tasarımı belli oldu. Yeni ehliyetler pembe ağırlıklı, turkuvaz ve bej rengi dolgulu, çip değil karekodlu olacak.

Karekodun içinde sürücünün parmak izi, kimlik numarası ve kan grubu gibi bilgiler bulunacak. Yeni kartlarda sahteciliği önlemek için de 8 ayrı teknolojik özellik kullanıldı.